Wycieczka kl. 8a do Warszawy

wycieczka8a08.jpg

6 listopada klasa 8a wraz z wychowawcą p. Krystyną Czech i p. Renatą Sytą udała się na wycieczkę do Warszawy szlakiem „Kamieni na szaniec”. Na trasie zwiedzania znalazły się obiekty, które pojawiły się na kartach powieści Aleksandra Kamińskiego. Uczniowie zobaczyli, gdzie znajduje się Liceum im. Batorego, do którego uczęszczali Alek, Zośka i Rudy. Udali  się pod pomnik Mikołaja Kopernika – miejsce jednej z akcji Małego Sabotażu. Uczniowie 8a odwiedzili  Mauzoleum na al. Szucha, gdzie był  przesłuchiwany i torturowany Jan Bytnar i Pawiak, gdzie więziono harcmistrza Rudego. Na trasie wycieczki nie mogło zabraknąć miejsca, gdzie doszło do najbardziej znanej akcji AK – odbicia Jana Bytnara z rąk gestapo pod Arsenałem. Najbardziej poruszającym momentem wyjazdu była wizyta na wojskowych Powązkach w miejscu pochówku Aleksandra Kamińskiego i bohaterów książki „Kamienie na szaniec”. Wiele emocji wywołało także zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. W niepowtarzalny sposób zaprojektowana ekspozycja muzealna oddziałująca obrazem, światłem i dźwiękiem przybliżyła uczniom trudną powstańczą rzeczywistość.

Powrót na początek strony